Dumplings (deg)
.jpg)
Här är ett recept på dumplingsdeg så att du kan göra dina egna små fyllda knyten. Du behöver bara vetemjöl och vatten och det finns flera olika recept på fyllda dumplings så att du kan välja efter smak.
Ett recept från:
Buffé nr 2, 1999
.jpg)
Gör så här
00:05:00
00:30:00
00:10:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
11 stHej. Det blir 32 plattor. Så har ni räknat fel på 8x4=32 eller skall man dela dom i 4x9=36. Mvh Stellan
Stellan
Hej Stellan! Här är det någon som missade mattelektionen som har räknat;) Stämmer som du säger att det blir 32 st. Tack! Hälsningar Niclas
ICA-köket
Kan man frysa in plattorna ? // Nathalie
Nathalie
Hej Nathalie! Det går bra att frysa plattorna. Hälsningar Niclas
ICA-köket
Få ingredienser o perfekta! Anna
Anna
Funkade jättebra blev hur bra som helst och gott. Kräver lite känsla beronde på mjölsort. Tog vetemjöl special.
Darya
4 delar * 8 bitar = 32 plattor (inte 36) :)
Lina
Det är för mycket vatten i detta receptet. Lagom är det med ca hälften så mycket vatten som mjöl: 2dl vatten, 4dl mjöl.
Moa
Den här degen går inte ihop. Har prövat 2 ggr och måste tillsätta mer mjöl båda gångerna. Så använd din egen erfarenhet.
Maria
Inga instruktioner? Salt?
Göran
Hett vatten? Andra recept på dumpling står inte hett vatten...
Ulrica
Hej
Susanne