Apelsin- och pepparkakscheesecake

Denna pepparkakscheesecake har en botten gjord på pepparkakor och en krämig fyllning med apelsinsmak. Perfekt att bjuda på till jul, men även vid andra tillfällen på året.
Ett recept från:
Buffé nr 12, 2000

Gör så här
00:10:00
00:30:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1926 KJ / 460 kCal
Fett31 g
Salt0.7 g
Kolhydrater41 g
Protein6 g
Kommentarer
46 stHur mycket är 30 pepparkakor i gram? Pepparkakor varierar i storlek
Ylva
Hej Ylva! Tack! Nu har vi uppdaterat receptet! Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
det här receptet gör jag till jul varje år. uppskattas av alla och våra släktingar från "utomlands" tycker den här efterrätten är supersmaskig
Emma
Jättegod
Britt-mari
Toppengod
Britt-mari
Har gjort den här i många år, men har den även inne i ugn ca.5min med toppingen på brukar bli jätte bra. Den är så god😋
Helena
God och lättfixad. Men en del saft rinner ut ur den löstagbara bottenplattan. Jag måste ha antingen alufolie i formen eller ugnsform som fångar upp saften under kakan. Annars måste jag rengöra ugnen.
Maria
Toppingen blev löst rinnande. Så tråkigt !!! Bara o kasta . Tänkte ha den till uppesittarkvällen . Hur kan man lägga ut recept som inte fungerar ?
Eva
Nja dåligt recept på toppingen den blev inte bra om man följer de angivna måtte annars helt ok
Britt-marie
Tack för din kommentar Britt-Marie, vad var det som inte blev bra? Hälsningar Ulrika
ICA-köket
Hej, vi tog fraichen i fyllningen och färskosten i toppingen och då blev det perfekt konsistens. Väldigt god smak 😋👍
Anneli
Det räcker med 1/2 dl florsocker i toppingen.
Airie