Frukt & grönt – en del av Hela Varbergs Matmarknad

Vår frukt- och gröntavdelning på ICA Kvantum är en självklar del av Hela Varbergs Matmarknad – en plats där matglädje, kvalitet och inspiration står i centrum. Här vill vi erbjuda mer än bara det vanliga: ett sortiment med både bredd och djup, fyllt av noggrant utvalda råvaror för både vardag och fest.

Färskhet, Kvalitet och Variation

Vi satsar extra på

Hos oss hittar du till exempel många olika sorters svamp och tomater – perfekt för dig som vill laga mat med råvaror som gör skillnad. Vår svamp kommer från Hakaslätt i Ullared och vår potatis från Gunnars Potatis i Tvååker – lokala leverantörer som vi är stolta över att samarbeta med.

I avdelningen hittar du bland annat:

· Enoki- och King Oyster-svamp

· Färgmixade gourmettomater i lösvikt

· Amalficitroner och röda citroner

· Premium Jumbo-avokado och Premium Jumbo-mango

· Drakfrukt och andra exotiska favoriter

· Färdigskurna fruktfat och fruktsmaker – perfekt när det ska vara både gott och enkelt

Som en del av Hela Varbergs Matmarknad vill vi inspirera till bättre måltider, nya smaker och mer matglädje. Oavsett om du planerar en snabb vardagsmiddag eller en helgmiddag att imponera med, hittar du råvarorna hos oss.

Välkommen att upptäcka vår frukt- & gröntavdelning – där kvalitet, variation och matglädje möts.

Mer om Frukt & Grönt