Rabarberkräm

Hemgjord rabarberkräm är snabbt och enkelt att göra. Passa på och njut av rabarbern när den är i säsong, då blir rabarberkrämen extra fräsch. Rabarberkräm med kardemumma är en variant för en ännu godare smak. Servera den lena krämen med mjölk, ljummen eller kall, båda varianterna är lika goda.

Gör så här
00:15:00
00:02:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Näringsvärdet är beräknat utan mjölk till servering.
Energi884 KJ / 211 kCal
Fett0.3 g
Salt0.01 g
Kolhydrater48 g
Protein1 g
Testa liknande recept
- Rabarberkompott
- Vegansk rabarberpaj
- Rabarber- och jordgubbspaj
- Flera rabarbermuffins utställda på assiett, tygservett och bord.
- Staffans jordgubbs- och rabarberkräm
- Rabarber- och jordgubbspaj med kokos
Kommentarer
(74)C
Carina
Bästa receptet, jag brukar ha i några jordgubbar med om jag har, jättegott o har dubblat o 3-dubblat receptet och det har gått bra med 👍
H
Helene
Superbra recept, smakar precis som mormors och farmors rabarberkräm!
M
Margit
Blanda i litet hallon oxå, så blir den ännu godare!
B
Björn
Om inte potatismjöl finns! ta majsstärkelse istället. G år jätte fint.
I
Ingegerd
Efter man rört i potatismjöl kokar man upp till första bubblan har jag lärt mig. Smakar inte potatismjöl.
B
Beatrice
Hur länge håller fruktkrämen i kylskåp?
ICA-köket
Hej Beatrice! Jag skulle säga att den håller i 3–5 dagar, se bara till att förvara den i kylskåp och använd alltid rena redskap. Vänliga hälsningar, Leif
S
Sephrenia
Agneta som kommenterade 28 Maj 2026 har rätt, kokar man med potatismjöl är risken stor att det smakar potatismjöl.
M
Magnus
Riktigt bra
S
Sandra
Smakar precis som när jag var liten och mormor gjorde kräm. Nu sitter jag i hennes kök med hennes rabarber och njuter av fantastiskt god kräm.
R
Raine
Jättegod. Min go-to recept för rabarberkräm.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.