Morotssoppa med kokos

En billig och smakrik soppa med sensommarprimören morot, kryddad med ingefära och lime. Blir vacker och känns lyxig med pumpakärnor och lite ringlad kokosmjölk på toppen.
Ett recept från:
Buffé nr 8, 2017

Ingredienser
4 portioner
2 msk olivolja
1 hackad gul lök
2 hackade vitlöksklyftor
500 g skivade morötter
1 tsk spiskummin
1 - 2 msk riven ingefära
1 krm chiliflakes
1 burk kokosmjölk (400 ml)
2 msk konc grönsaksfond
6 dl vatten
1 msk färskpressad limejuice
1/2 tsk salt
Till servering
1 msk pumpakärnor
Gör så här
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1680 KJ / 401 kCal
Fett32 g
Salt1.05 g
Kolhydrater21 g
Protein5 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
88 stHärlig soppa! Om man så haver, sa Kajsa, i mitt fall blev det torkad och klippt ancho istället för chiliflakes och krossad valnöt istället för pumpakärnor. Blev gott det med. Gillar grundrecept som detta.
Niels
Ny favorit. Har i 1 dl röda linser också för mer fyllighet. Idag har jag gjort grönkålschips att toppa med också.
Eva
Så enkelt och så väldigt gott!
Stina