Köttfärs- och zucchinigratäng

Mättande köttfärs- och zucchinigratäng som du tillagar på mindre än 45 minuter. Ingredienser som basilika, squash, nötfärs, tomater och sambal oelek ger denna gratäng en fyllig och god smak.
Ett recept från:
Buffé nr 6, 2000

Ingredienser
4 portioner
1 gul lök
2 msk olja
500 g köttfärs eller hushållsfärs
1/2 dl hackad färsk basilika eller 3 tsk torkad (för 4 port)
1 tsk salt
1 krm peppar
1 förp krossade tomater (à 500 g)
1 köttbuljongtärning
1 tsk sambal oelek
2 zucchinis (2 zucchinis motsvarar ca 600 g)
olja
2 dl riven ost
Gör så här
00:10:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Näringsvärdet är beräknat med nötfärs
Energi1956 KJ / 466 kCal
Fett32 g
Salt4 g
Kolhydrater12 g
Protein31 g
Kommentarer
55 stJan
Smarrigt. Viktigt med tunna skivor zucchini. Kycklingfärs fungerade utmärkt 😋
Susanna
Jättebra recept för matlådor! Detta lagar jag definitivt fler gånger.
Ulla
Supergott och enkelt recept när man har zucchini i överflöd i trädgårdslandet och vill hitta nya sätt att tillaga den på!
Signe
Gott, gott tycker hela familjen. Dessutom mycket lättlagat!! 😀😀
Christina
Hackar zuqinin lika som löken och tar kyckling färs istället. Blandar allt o strör på osten innan det ska in ugnen. Toppenbra.
Karin
Funkar det även med gul zucchini? Karin
ICA-köket
Hej Karin! Ja det går fint! Vänliga hälsningar Tove
Inga-lill
Super gott lite sting i tack vare sambal oelek Gott med lite tuggmotstånd.
Anna
Hej! När ni skriver 466kcal/portion hur många gram är då portionen på?
ICA-köket
Hej Anna! Det beräknar vi inte utan vi vi delar receptet bara på antal portioner. Vänliga hälsningar Tove
Ilona
Jag gjorde om receptet litegrann, jag hade ris i och créme fraiche och jag hyvlade över Västerbottenost. Jag använde mer buljong också och lite paprikakräm istället sambal oelek. Det blev såå himla gott med lite färsk sallad till.
Cecilia
Enkelt och mycket god Lagom konsistens inte fö vattnig som en del upplevt den Hyvlade zucchinin runt minskade saltmängden 1/2 tsk räckte och hade lite extra ost.