Remouladsås

Alla sorters stekt fisk smakar extra gott med remouladsås till. Här är en remouladsås i en något moderniserad variant. Remouladsåsen går snabbt och enkelt att röra ihop, låt sen gärna såsen vila i kylen innan servering så smakerna hinner sätta sig.
Ett recept från:
Buffé nr 1, 2003

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi938 KJ / 224 kCal
Fett23 g
Salt1.5 g
Kolhydrater4 g
Protein1.5 g
Kommentarer
För lite smaksättning i förhållande till cremefraîche. Skulle börja med 1 dl cremefraîche och smaka av innan jag tillsätter resten.
Emy
2025-06-13ICA säljer Eriks Remoulade. Denna borde då varudeklareras som Dansk Remoulade eftersom den innehåller curry. Och det gör ALDRIG NÅGONSIN en klassisk svensk remouladsås (enligt ovanstående). Jag köpte då häromsistens denna produkt i tron att det det var klassisk svensk remouladsås. Men det var snarast en currysås och inget annat. Det är inte lätt för en äldre person att stå i affären läsa den mikroskopiska texten på baksidan av burken. Jag kan bara uppmana ICA att vara tydliga på denna punkt.
Leif
2024-08-01Smaklös
Jessica
2024-07-03