Studentfirande i Maria Park? Låt ICA Maxi Hyllinge ta hand om maten med omtanke och kvalitet

Studentfirande i Maria Park? Låt ICA Maxi Hyllinge ta hand om maten med omtanke och kvalitet

Studentfirande i Maria Park? Låt ICA Maxi Hyllinge ta hand om maten med omtanke och kvalitet

I Maria Park, där grönskan möter staden, är studentdagen något alldeles särskilt. En dag att minnas – fylld av stolthet, glädje och gemenskap. På ICA Maxi Hyllinge vill vi hjälpa dig skapa en oförglömlig stund, genom att göra det vi kan allra bäst: god mat, lagad med omsorg och levererad med hjärta.

Oavsett om du planerar en studentmottagning, ett företagsevenemang eller bara vill göra vardagen lite enklare – vi erbjuder catering som passar alla tillfällen. Från smörgåstårtor till varma rätter, från söta bakverk till vackra festfat. Allt tillagas i vår egen butik, med råvaror vi själva litar på. Och det bästa av allt? Många av våra rätter kan beställas med bara två dagars framförhållning.

Du beställer enkelt på vår hemsida – men vi finns också här om du vill prata med oss direkt:
📞 Catering: 042-252802
📞 Bageri: 042-252819
📅 Telefontid: måndag–fredag kl. 06:00–14:00
Är du ute i sista minuten? Slå oss en signal – vi gör allt vi kan för att hjälpa dig!

Låt oss ta hand om maten – så du får ta hand om gästerna

Släpp stressen och njut av dagen

Studentdagen är full av känslor och liv – det sista du vill oroa dig för är om maten räcker eller hinner fram. Vi fixar allt – så att du får fokusera på att vara närvarande.

Varje beställning är viktig för oss

Oavsett om du bjuder in några nära vänner eller hela släkten, så behandlas din beställning med samma värme och noggrannhet.

Från smörgåstårtor till festfat – catering som passar hela Maria Park

Något för varje smak och varje ålder

Vi har ett brett utbud som passar både den traditionella studenten och den som vill ha något nytt: wraps, sallader, tårtor, baguetter, varma och kalla rätter.

Lagat i butik med kärlek

Allt vi levererar är förberett på plats i vår butik. Inga genvägar – bara bra råvaror, rutinerad personal och ett öga för smak.

Inga veckor i förväg – ibland räcker två dagar

Snabba lösningar utan att tumma på kvalitet

Studenten kommer snabbt – och ibland kommer planeringen i sista minuten. Det gör inget. Hos oss kan du ofta boka maten bara två dagar i förväg.

Enkelt att boka – med personlig service

Vi finns bara ett telefonsamtal bort. Eller boka via vår hemsida på några minuter. Vi hjälper dig gärna att hitta rätt upplägg för just din dag.

Kvalitetscatering till studenten i Maria Park – från ICA Maxi Hyllinge

Råvaror vi är stolta över

Vi använder bara det vi själva skulle servera hemma. För oss handlar det inte bara om smak, utan om helhetskänslan.

Små eller stora sällskap – samma kärlek

Oavsett om du planerar en intim fika eller en stor mottagning – du får alltid samma omtanke, samma kvalitet, samma goda resultat.

Från Hyllinge till Maria Park – nära, tryggt och enkelt

8 minuter bort – och allt blir lite lättare

Visste du att det bara tar 8 minuter att köra från Stattena till ICA Maxi Hyllinge? Det går snabbt att ta sig från stadspuls till lugn. Hos oss väntar en rymlig parkering, enkel upphämtning och ett varmt bemötande – så du slipper stress när det är som viktigast.

Du väljer hur du vill ha det – vi ordnar det

Vill du hämta maten själv? Få leverans? Bolla idéer med någon som kan? Vi står redo att hjälpa dig hela vägen.

Våra festfat – en favorit på studentbordet

Klart att servera – inget krångel

Våra festfat är omsorgsfullt upplagda på svarta serveringsfat och redo att ställas direkt på bordet. Elegant, enkelt och smakfullt.

Smaker att samlas runt:

Lilla festfatet
Rostbiff, kycklingspett och grillad fläskfilé (150 g per person). Säsongsfrukt, syltlök, rostad lök, pain riche och smör. Välj mellan potatissallad, Karlssons franska, pastasallad eller gratäng. Två såser ingår.

Stora festfatet
Allt från lilla fatet, men även brie, salladsost och en extra fruktsort – för en festligare känsla.

Medelhavsfatet
Proscuitto crudo, Magnifico chili, olivmortadella, mozzarella, brie, vitlöksrulle, olivmix, chili-vitlöksklyftor och säsongsfrukt. Med pain riche och smör.

Fiskfatet
Räkor, varmrökt lax, kallrökt lax, ägg, grönsaker och citron. Välj mellan romsås, aioli eller hovmästarsås. Serveras med valfri sallad och pain riche.

Barnfatet
Köttbullar, kycklingspett, pannkakor, grönsaksstavar, Babybel, salladsost och frukt. Två valfria såser ingår.

Alla fat är beräknade per person – minsta beställning är för sex personer.

🎓 Välkommen att beställa catering till studenten i Maria Park – från oss på ICA Maxi Hyllinge. Vi står redo att hjälpa dig skapa en dag att minnas, med mat som värmer hela vägen.