Logga in för saldo och personliga erbjudanden!
Du som har ICA Kort hittar ditt lösenord på de bonus-/saldobesked som skickas till dig varje månad. Är du bankkund loggar du in med samma kod som till internetbanken.
Behöver du hjälp med din kod kan du ringa ICA Banken, tel 033-47 47 90. ICA Banken hjälper till oavsett om du har ICA Kort eller är bankkund. Tryck 3 i talsvarsmenyn så får du prata med en handläggare.
Recept
Receptet är tillagt
Gå till Min inköpslista >
Meddelandet är skickat
Dela med och tipsa andra: Vad är det här?
För att enkelt kunna dela med dig av våra recept och artiklar via e-post eller i sociala medier finns dela med dig funktionalitet på ICA.se.
Så här gör du1. Dra recept från söklistan till den dag du vill. Eller gå in på receptet och välj ”Dra till veckomeny”.2. Klicka på ”Till min veckomeny” för att ändra eller skriva ut menyn.
1. Skala och riv rotfrukter grovt. Lägg i ett durkslag och låt vätskan rinna av. 2. Vispa ägg med mjöl i en stor bunke och blanda i rotfrukterna samt 1 tsk salt och 2 krm peppar. 3. Stek rårakor av smeten i smör. Knaperstek bacon och låt rinna av på hushållspapper. Servera rårakorna med bacon och rårörda lingon eller lingonsylt. FÖR ALLA? Innehåller ägg. Gör glutenfri: ersätt vetemjöl med t ex glutenfri mjölmix. Gör laktosfri: byt smör mot laktosfritt matfett. Gör mjölkproteinfri: byt smör mot mjölkfritt matfett.
Detta recept är ännu inte betygsatt.
Betygsätt det här receptet
Vill du vara med och prata mat och kommentera recept? Logga in här!
Anmäl kommentar
2010-01-27 Åsa Harplinger Jovalli Ett mycket bra sätt att få barn att äta rotfrukter! Jättegott för hela familjen!
2009-12-02 Elisabet Ankarcrona Jättegott!! En riktig klassiker. detta gör vi fler gånger.
2009-11-26 Emanuel Nylin Rotfrukterna blir ju knappast färdigstekta när man strimlar dom så grovt. Smakade inget vidare.