ICA berättar

Konverteringen av Rimi-butiker fortsätter i Norge

NorskaRimi

Modernare, fräschare, mer inspirerande men ändå med ständigt pressade priser. Det var några av ambitionerna när ICA Norge 2008 började omprofileringen av Rimi-butikerna.

Bakgrunden till omprofileringen var behovet av att återupprätta Rimi lågprisprofil, som försvagats under flera år. Prisprofilen vässas nu, samtidigt som butikerna får ett helt nytt utseende. Ledorden för konceptet är enklare, billigare och bättre.

Under första kvartalet 2010 konverterades 50 butiker och totalt har 234 butiker gjorts om sedan arbetet inleddes 2008.

Under året väntar ytterligare ca 40 konverteringar av Rimi och ICA Naer. Resultaten för de konverterade butikerna pekar också åt rätt håll med försäljningsökningar på 8 procent och nöjda kunder.  

– Kunderna har tagit emot det nya konceptet med öppna armar. De ser att det skett en positiv förändring, säger Antonio Soares, vd för ICA Norge.

 

I Norge är franchisemodellen en av de populäraste affärsmodellerna och något som ICA Norge redan arbetar och nu har även ett antal Rimi-butiker franschiseavtal.

– Norska företagare trivs med franchisemodellen. Därför börjar vi nu arbetet med att förbereda även Rimi- konceptet för detta och ta fram en så bra och lockande lösning som möjligt, säger Antonio Soares.

Tipsa andra: http://www.ica.se/Om-ICA/Detta-ar-ICA/Case/Franchising-nasta-steg-for-Rimi-i-Norge/ Konverteringen av Rimi-butiker fortsätter i Norge