Nu finns ICA Matkassen hos oss! Läs mer och beställ här>

Avdelningar

Färskvaror


Dessertostar

På vår avdelning hittar du allt från morgonens frukostost till middagens parmesan och festens ostbricka.

Vi har ett stort sortiment av matlagningsost från Italien, Grekland och Sverige. Letar du efter goda charkuterier och pålägg kan du vara säker på att hitta dem hos oss! Några exempel på våra lokala leverantörer är Skebo Chark, Andersson & Tillman, Delsbo charkuteri och Ockelbo ost.

ica-supermarket-kniven-personal

Adam
Tel: 018-34 76 55
E-post: farskvaror.knivsta@supermarket.ica.se
Jobbar med: Försäljningsansvarig på Ost & charkavdelningen.
År i branschen: 4 år
Fritidsintressen: Spelar piano och gitarr, stort filmintresse. Umgås med familj, vänner och flickvän.
Det bästa på min avdelning: Jag citerar Gustav Svensson: Är magen glad , då är människan glad.  Hos mig blir magen glad.

Vi har majskyckling, Vendelgris från Andersson & Tillman, Ingelsta kalkon, kött från Blå Kusten Slakteri och kassler från Skebokött. Här hittar du naturligtvis också ICAs kött samt spännande goda såser till maten från Lomanders, Lallerstedt och Jesses.

Daniel
Tel: 018-34 76 85
E-post: farskvaror.knivsta@supermarket.ica.se
Jobbar med: Färskvaruchef, försäljningsansvarig för köttavdelningen.
År i branschen: 7 år
Fritidssysselsättning:  Sport, fotboll.
Det bästa på min avdelning: Hängmörat amerikanskt Aberdeen Angus kött.

bg_topp_tapas_v14_2010

Vill du bli inspirerad av härliga rätter och frestad av olika läckerheter?

Vi har allt för vardag och fest, färdiglagat, kallskuret och är det något speciellt du vill ha är du välkommen att beställa. Några exempel på lokala leverantörer på delikatessen är Väddöskinka och Ridderhielms Lilla Saluhallen.

s-kniven-avd-personal-annelie-deli-liten-v4711

Annelie
Tel: 018-34 76 85
E-post: farskvaror.knivsta@supermarket.ica.se
Jobbar med: Delikatess ansvarig.
År i branschen: 3 år
Fritidssysselsättning:  Tränar med kompisar, gärna dans. Musik & film, just nu tittar jag på tv serier som Vita huset, Mad men.
Det bästa på min avdelning: De varor som delikatessavdelningen erbjuder är väldigt inspirerande och det är extra kul att få dela med sig av inspirationen till våra kunder.

bg_skaldjurI fiskavdelningen finns alltid det bästa sortimentet av hel och filead färsk fisk, skaldjur, patéer och rökta produkter.

Vill du unna dig nåt extra gott till helgen så fråga oss gärna om tips! Vi följer WWFs rekommendationer och säljer inte rödlistad fisk. Vår lokala leverantör är Stora Risten Fisk.

s-kniven-avd-personal-matilda-liten-v4711

Matilda
Tel: 018-34 76 56
E-post: farskvaror.knivsta@supermarket.ica.se
Jobbar med: Försäljningsansvarig på fiskavdelningen.
År i branschen: 3 år
Fritidsintressen: Träning och mystid med mina djur.
Det bästa på min avdelning: Dela med mig av mina fiskkunskaper till våra kunder och inspirera dem i deras vardag.

Mättande mackor

Har du bråttom, är vrålhungrig eller vill ha något färdigt till middagen?

Här hittar du massor av smått och gott när du är på språng. Goda mackor och färdiga rätter, bara att ta med hem och värma. Välkommen!

s-kniven-avd-personal-jenny-liten-v4711

Jenny
Tel: 018-34 76 55
E-post: farskvaror.knivsta@supermarket.ica.se
Jobbar med: -
År i branschen: 7 år
Fritidsintressen: -
Det bästa på min avdelning: -

Tipsa andra: http://www.ica.se/Butikssidor/Supermarket/Knivsta/Kniven-1525/Avdelningar/Farskvaror/ Färskvaror