Är du student? Bli ICA-student! Läs mer och ansök här>

 

Mat med teman

Res österut på tallriken

Asien har något för alla. Allt från grillat till soppor och rå fisk. I veckans reklamblad tipsar vi om enkel och lättlagad japansk teriyaki-kyckling. Här har vi dessutom samlat ytterligare ett gäng recept med asiatiskt ursprung.

Lättare än man tror – och visst hittar du ingredienserna hos oss på ICA Supermarket. Välkommen!

 

 

Asiatiska pastaknyten (dumplings)

Dumplings kan göras på pastadeg. Är degen tjock bör den kavlas något. Håll degen mjuk under fuktig handduk. De färdigångade knytena kan stekas i lite olja, smaksatt med t ex vitlök. Om den färska pastan uppleves som hård och svårhanterlig, kan man med fördel låta degen vila under en generöst fuktad handduk i 15-20 minuter. 

  • dumplings_1
    1. Använd ett glas som mall och skär ut runda cirklar.
  • dumplings_2
    2. Pensla ena kanten tunt med äggula.
  • dumplings_3
    3. Lägg färs i mitten.
  • dumplings_4
    4. Vik över och tryck försiktigt...
  • dumplings_5
    5. ... och kläm ihop kanterna.
  • dumplings_6
    6. Ångkoka och servera.

 

 

Så här ångkokar du:

Det finns mer eller mindre avancerade ångkokare. Oavsett vilken utrustning man har är grundprincipen densamma: tillagning i ånga från kokande vatten. Fyll en kastrull med lite vatten och placera en eller flera insatser med perforerade bottnar ovanpå. Täck med ett lock. En enkel utrusning duger gott, t ex en hålförsedd insats i rostfritt stål eller en sil som placeras i en vanlig kastrull med lock. Tänk på att vätskan aldrig får nå upp till maten, som då blir kokt i stället för ångkokt.

För att kunna se den här filmen måste du ha Flash Player installerad i din webbläsare.
Ladda ner Adobe Flash Player.
























Wok

Gillar du det asiatiska köket?

Dra recept till den dag du vill, för att planera din vecka.

  • Måndag
  • Tisdag
  • Onsdag
  • Torsdag
  • Fredag
  • Lördag
  • Söndag

Visste du att

Soja -japansk- den japanska soja är ljusare än den kinesiska och inte lika salt. Den används vanligen som dipsås till sushi och andra japanska rätter, men fungerar även bra som ingrediens i såser och marinader.

Soja -kinesisk- den kinesiska soja är mörk och smakrik. Passar utmärkt till all matlagning, marinader, grytor, woker eller som sås.

Visste du att

ingefära

Ingefära (Zingiber officinale), som är färsk, importeras året om från bl a Brasilien, Thailand och Malaysia.

God att riva och använda som krydda i asiatisk mat, eller att lägga in och servera till sushi. Ingefära används t ex mycket i det indonesiska köket, ofta tillsammans med curry. Låt gärna bitar av ingefära koka med i kyckling- och fläskgrytor.

Kom & smaka

Chicken Teriyaki med syrlig bönsallad >
Chicken teriyaki

Välkommen in och smaka på en smakrik och snygg kycklingrätt! Under vecka fyra bjuder alla ICA Supermarket-butiker på en härlig chicken teriyaki med syrlig bönsallad!

Tipsa andra: http://www.ica.se/Butikssidor/Supermarket/Gotland/Atterdags-1554/Recept--mat1/Mat-med-teman/ Mat med teman