Nu kommer en ny härlig skörd av äpplet Royal Gala. Den rödgula äppelsorten med den milda, söta smaken har på senare år blivit en stor favorit bland äppelätare över hela världen.
Royal Gala är en vidareutveckling av Gala som togs fram i Nya Zealand på 1930-talet. Bland förfäderna märks särskilt klassiska Golden Delicious som också den är en storsäljare.
Det som skiljer Gala och Royal Gala åt är den röda täckfärgen. Gala ska ha minst 30% täckfärg och Royal Gala minst 40%. I butiken hittar du våra egna Royal Gala med minst 50% täckfärg och som utmärker sig med en svart ICA-klisterlapp.
I slutet av februari, början av mars är det skördetid för Royal Gala på södra halvklotet. Nu är alltså tiden för att njuta av härligt, nyskördade äpplen!