Ung & aktiv
Anderssons ICA Kvantum i samarbete med Södra Sandbys IF (SSIF) och skolorna. Samhällsansvar för ungdomar.
Våren 2008 startades ett projekt som går under namnet »Ung & Aktiv«. Projektet har initierats av Anderssons ICA Kvantum och är ett samarbete mellan Södra Sandby IF, Anderssons ICA Kvantum och skolorna i byn. Vi vill tillsammans bidra till att rörelse och motion blir en naturlig del i barns och ungdomars liv.
Många är idag aktiva i byns olika föreningar, men alla har rätt till motion och alla bör kunna finna sin speciella motionsform. Södra Sandby IF och Anderssons ICA Kvantum vill ta ett samhällsansvar för att byns barn och ungdomar ska må bra och ha en god fysisk status.
Vi vill väcka intresset för fysisk aktivitet och öka förståelsen för att motion är viktigt. Vi vill därför hjälpa till på skolorna och kommer att erbjuda aktiviteter för att hålla intresset vid liv, samt hela tiden göra namnet »Ung & Aktiv« aktuellt.
Peter Berlin, med personal
Sandbyjoggen
Vårens arrangemang är Sandbyjoggen tisdagen den 20/4. Alla elever från förskoleklass till årskurs 9 deltar tillsammans med all skolpersonal. Eleverna har 3 olika rundor i byn att välja på och de kan gå eller springa. En häftig upplevelse att se 1000 elever i rörelse samtidigt i byn! Föräldrar och alla andra Sandbybor är välkomna att heja på alla elever som springer, går eller joggar. Alla elever har även i år fått en »Ung & Aktiv« t-shirt, årets färg är limegrön. Efter loppet bjuds alla på en drickyoghurt från Skånemejerier.
Vi hoppas alla på en trevlig dag tillsammans!
Peter Berlin, med personal
Läs mer om:
Sandbyjoggen
Sandbykampen
Vårens »Ung & Aktiv«-arrangemang var Sandbykampen som gick av stapeln på Valborgsmässoafton. Sandbykampen är en variant på »varva laget« där lagen är åldersblandade. Detta kommer att bli ett återkommande arrangemang varje år.
Höstens arrangemang den 10/9 var Sandbyjoggen. Alla elever hade 3 olika rundor i byn att gå eller springa. Det var häftigt att i byn se 1000 elever i rörelse samtidigt! Alla elever fick även i år en »Ung & Aktiv« t-shirt, årets färg var gul. Efter loppet bjöds alla på en drickyoghurt från Skånemejerierna.
Peter Berlin, med personal
I framtiden
Att samla alla elever och all personal kring ett sådant här projekt känns viktigt och skapar förhoppningsvis en känsla av samhörighet och gemenskap bland byns barn och ungdomar. Med Sandbykampen och Sandbyjoggen hoppas vi få igång ett stort intresse för fysisk aktivitet. Förhoppningsvis skapar det också en gemenskap där yngre och äldre elever hjälps åt.
Förutom dessa evenemang har tanken varit att Södra Sandby IF i samarbete med skolorna skulle hitta lämpliga aktiviteter i skolans vardag som skolorna skulle vara med om att utforma. Så har också skett under året som gått. Idag är rastverksamheten igång på alla skolor.
Barn och ungdomar ska hela tiden känna närheten till motion och att det är enkelt att röra på sig. Vår förhoppning är att »Ung & Aktiv«-projektet kan bidra till detta innehåll.
Peter Berlin, med personal
Läs även:
En dag på golfbanan
- Glöm inte att kolla på filmen!