Matresan

ICA Kvantum lagar soppa i Stockholm

Denna vecka hälsar vi på hos Lina Lindberg, matglad student i Stockholm. Hon och vännerna träffas ibland och lagar mat tillsammans. Ofta blir det soppa för det är mättande, billigt och kan varieras i det oändliga. Maten räcker till många och gör man det tillsammans har man roligt under tiden. Följ med Helen Rundqvist när hon matpratar om soppa med ett härligt gäng ungdomar!

 Emmy, Lina och Isabelle
-Helen: Varför är det så bra med soppa?

Lina: Enkelt, man kan variera i det oändliga. Det finns många bra färdiga sopporman kan köpa och därför slipper laga så mycket om man har ont om tid eller så. Vill man hotta till den färdiga soppan gör man det lätt med mer egna kryddor.
 
Isabelle: Om man har mer tid kan man göra en god soppa, kanske gulaschsoppa och baka ett gott bröd till.

Emmy: Vi brukar ha som tradition att laga soppa ihop (om inte prov eller annat kommer ivägen?) varje torsdag. Samlas hemma hos någon av oss här och gör något gott tillsammans. Med soppa blir det enkelt och billigt.

Läckra recept!


Om Stockholm

blommanStockholm grundades i mitten av 1200-talet och var redan från början en invandrartät handelsstad med många köpmän från bl a Lübeck.  Först på 1600-talet blev Stockholm en huvudstad och invånarantalet ökade från ca 10 000 till nära 60 000 invånare i slutet av 1600-talet. Idag har Stockholm strax över 800 000 innevånare och av dem är endast 24% infödda stock-holmare. I hela Stockholms län bor 1,9 miljoner människor.

Vakt på slottet


 






Tipsa andra: http://www.ica.se/Butikssidor/Kvantum/Landskrona/Landskrona-9808/Recept--mat1/Matresan/Stockholm/ Stockholm